Co zrobić, jeśli nie dostanę się na wybrane studia?

Spadek samooceny, stres i lęk o swoją przyszłość – to tylko niektóre następstwa kiepskiego wyniku na maturze. Choć dziś czujesz się fatalnie i myślisz o sobie negatywnie, to z czasem możesz powtórnie spojrzeć na to doświadczenie jako pozytywne. Warunek? Jeśli nie zdasz matury albo nie dostaniesz się na wymarzone studia, to nie trać czasu! Oto kilka sposobów, by znaleźć się na właściwej drodze życia.

Po pierwsze skorzystaj z prawa do poprawki! Egzaminy poprawkowe w 2018 r. odbędą się 21 sierpnia 2018 r. z części pisemnej, a od 21 do 22 sierpnia 2018 r. z części ustnej. Jeśli chcesz z tego prawa  skorzystać, złóż do 10 lipca br. pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu do dyrektora macierzystej szkoły. Masz ponad 6 tygodni na przygotowanie się. To dużo czasu na naukę! Podobnych do Ciebie abiturientów jest w tym roku 14,8%. A więc pamiętaj, że nie tylko tobie powinęła się noga na maturze. O wielkości człowieka świadczy to, jak podnosi się z porażek.

Jeśli nie poszła Ci matura, to wykorzystaj ten moment na przemyślenie kim jesteś i dokąd zmierzasz. Może nie wiesz co chcesz osiągnąć w życiu i to jest główny powód twojej porażki?  Jeśli nie wiesz dokąd chcesz dojść, to jak zamierzasz wyznaczyć sobie ścieżkę dojścia w wymarzone miejsce? Jak możesz przykładać się do nauki, jeśli nic tak naprawdę Cię nie pociąga? To nie są ani łatwe, ani przyjemne pytania. Są za to konieczne, by osiągnąć w życiu sukces tak jak go definiujesz. Zaprojektuj przyszłość, o jakiej marzysz!

Spokojnie! Często przychodzą do nas osoby, które zupełnie nie wiedzą co ze sobą zrobić. Mówimy im wtedy, że właśnie takie poczucie jest mało przyjemną częścią rozwoju, którą przechodzi każda rozwijająca się jednostka! Pomoc emocjonalna i wysłuchanie tego co czujesz może przyczynić się do realnej zmiany w twoim samopoczuciu. Dzięki stworzeniu swojej opowieści na nowo zobaczysz, że wszystko zacznie wyglądać i działać inaczej w Twoim życiu. Dzięki sprawdzonym narzędziom pracy nad sobą  staniesz się reżyserem własnego życia! Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, to napisz lub zadzwoń do mnie – chętnie poradzę 🙂 doradcyprzyszlosci@gmail.com

Znajdź coś, w czym jesteś dobry, co Ci wychodzi. Samoocena wzrasta wraz z zdobywaniem kolejnych doświadczeń związanych z sukcesami w rozwiązywaniu różnych zadań i problemów. Może nie idzie Ci matematyka albo polski, ale np. otrzymujesz wiele sygnałów od swojego otoczenia, że jesteś w czymś świetny? Robisz dobrze masaż? Jesteś dobrym słuchaczem i potrafisz wspierać swoich znajomych dobrym słowem? A może jesteś złotą rączką i potrafisz rozwiązywać problemy związane z komputerami? Świetnie! O taką właśnie sprawność chodzi.Czy wiesz, że nie każdy musi mieć maturę, żeby mieć udane życie i karierę? Zdarza się, że pragnienie związane ze studiowaniem należy do naszych rodziców, dziadków czy znajomych, ale czy to twoje pragnienie? Czasami mylimy własne pragnienia a z pragnieniami innych, bo chcemy spełnić ich oczekiwania. Sukces można osiągnąć stając się mistrzem w jakiejś dziedzinie, a do tego nie zawsze potrzebne są ukończone studia. To dobry moment na zastanowienie się, czy to oby na pewno Ty jesteś osobą, która chce być studentem, a nie twój ojciec czy matka, którym się wydaje, że same studia zagwarantują Ci dobrą przyszłość. W dzisiejszych czasach to nie prawda.
Zrób sobie rok przerwy – gap year. Jeśli należysz do osób, które znają swoje pragnienia i dokładnie znają drogę, która wiedzie do ich spełnienia, to już należysz do szczęściarzy;) Nie ważne, że droga ta wiedzie przez uczelnię wyższą, a na wymarzony kierunek zabrakło Ci punktów. Zrób sobie rok przerwy, a do matury podejdź za rok. To będzie najbardziej ekscytujący rok twojego życia! W zasięgu twoich możliwości jest wiele ciekawych sposobów na przybliżenie się do twoich celów i rozwój. Nie musisz mieć fortuny. Dzięki tanim biletom lotniczym i programom wolontariackim możesz rozwinąć się za niewielkie pieniądze Możesz wyjechać za granicę i podszkolić język obcy, nauczyć się wielu nowych umiejętności i rozwinąć swoją osobowość. Możliwości jest naprawdę wiele.

Interesującą opcją jest program Wolontariat Europejski (EVS) – musisz mieć przynajmniej 17 lat i motywację do tego, aby na jakiś czas wyjechać do innego kraju i poświęcić się wolontarystycznej pracy dla organizacji goszczącej. Nie martw się, to wcale nie wymaga tyle wysiłku ile się wydaje. Organizatorzy pamiętają, że młodzi ludzie mają też swoje potrzeby 😉 Projekty trwają najczęściej od 6 do 12 miesięcy i można je przeszukiwać pod kątem interesujących Cię tematów: http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en

Programy wymiany międzynarodowej “Erasmus+ Młodzież” są to wyjazdy finansowane ze środków europejskich polegające na edukacji pozaformalnej, tj. poprzez  praktykę i doświadczenie w formie warsztatowej czy pracy grupowej. Wymiana może trwać od 5 do 21 dni. Warunkiem udziału jest komunikatywna znajomość j. angielskiego oraz ukończone 18 lat. https://www.salto-youth.net/tools/european-training-calendar/browse/

Sama uczestniczyłam w takiej wymianie na Sycylii: poznałam interesujących ludzi z całej Europy, z którymi do dziś jesteśmy w kontakcie, podczas integracji spróbowałam pysznej, sycylijskiej pizzy i makaronów, posmakowałam prawdziwego espresso italiano, posługiwałam się na co dzień językiem angielskim i przywiozłam do Polski niezapomniane wspomnienia i mnóstwo zdjęć z piękną wyspą w tle.

zdjęcie ze strony: misjesalezjanie.pl

Może masz powołanie do szerzenia Ewangelii?  Wolontariat Misyjny to z kolei świetny pomysł dla osób, które chcą ewangelizować i pomagać potrzebującym w różnych częściach świata.  Podczas pobytu na placówce misyjnej zdobędziesz nowe doświadczenia, sprawdzisz w praktyce swoje talenty oraz umiejętności, ale przede wszystkim zyskasz poczucie głębokiego sensu. Aby wyjechać, trzeba odbyć formację oraz mieć min. 18 lat. https://swm.pl/wolontariat/, http://domyserca.pl

Zaopiekuj się dziećmi i odłóż kieszonkowe na cały rok! Program au pair skierowany jest do osób powyżej 18 r. ż. i oferuje pracę w charakterze opiekunki do dzieci w zamian za możliwość zamieszkania w domu rodziny goszczącej za granicą. W Polsce jest dużo organizacji pośredniczących w takich wyjazdach. Ważnym wymogiem jest znajomość języka obcego kraju, do którego się wyjeżdża. Ten program daje niepowtarzalną okazję do rozwinięcia umiejętności językowych, gdyż bardzo wiele czasu spędza się z rodziną dziecka. Wybór krajów docelowych jest w tym przypadku także bardzo bogaty.

Program Rotary Youth Exchange (RYE) oferuje krótko- i długoterminowe wymiany  międzynarodowe. Ten rodzaj wymiany dostępny jest dla młodzieży już od 15 r.ż. Dzięki programowi osobiście zakosztujesz życia w innym kraju u rodziny przyjmującej. Rozwój osobisty następuje poprzez wtopienie się w edukacyjny lub społeczny system obcego kraju. https://wymiana.rotary.org.pl/

Możesz skorzystać z oferty wolontariatu AIESEC – musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać status ucznia bądź absolwenta szkoły średniej. http://aiesec.pl/wolontariat. AIESEC daje możliwość wyjazdu do ok. 100 krajów!

Decydując się na rok przerwy na pewno na nowo osiągniesz wewnętrzną integrację. Dzięki uczestnictwu w życiu rodzinnym danego kraju, obyczajach, kulturze, nauczysz się języka w naturalnym środowisku, odbędziesz niejedną fascynującą podróż oraz poznasz nowych ludzi z różnych krajów świata, którzy w tych programach uczestniczą. Wolontariaty i wymiany międzynarodowe są świetnym wstępem do kariery zawodowej i doświadczenia kultury i codziennego życia w kraju goszczącym. Sama jestem najlepszym przykładem na to, jak wyjazdy tego typu wpływają pozytywnie na życie. Chętnie podpowiem, jak zorganizować taki wyjazd.

Jeśli dobrze opanujesz już język obcy, może zechcesz też studiować za granicą? Jest to prostsze niż myślisz! Pamiętaj, że obywatele Polski mają wstęp na wyższe uczelnie w UE na takich samych zasadach, jak obywatele tamtych państw. Darmowe studia za granicą znajdziesz w Grecji, Norwegii, Szwecji, Finlandii, w Szkocji i na Cyprze. W innych krajach uzyskasz preferencyjną pożyczkę, grant czy stypendium.

 

Na słonecznym Bali 🙂

Mam na imię Anita i jako doradca przyszłości pomogę Ci zaprojektować Twoją karierę. Jestem rodzimą Łowiczanką. Ukończyłam europeistykę na UŁ i następnie pracowałam m.in. dla kilku warszawskich korporacji, w think tanku i w Ambasadzie Brazylii. Wspólnie z moim narzeczonym stworzyłam także kilka projektów biznesowych. Moja ścieżka to poszukiwanie wpływu na otoczenie, bym mogła czynić świat wokół mnie lepszym 🙂 Moją pasją jest psychologia, dzięki której mogę świadomie wpływać na swoje życie, a coraz częściej pomóc także innym. Znalazłam też swojego mentora, którym jest dr. Henryk Jarosiewicz, twórca kompleksowego modelu człowieka i wielu narzędzi dla doradców kariery. Zaraził mnie on pasją do dzielenia się z innymi tą wiedzą. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach związanych z zaprojektowaniem Twojej wymarzonej kariery i życia? – jestem do Twojej dyspozycji. Jeśli przed kontaktem chcesz poobserwować mnie w sieci, to zapraszam do śledzenia naszego Instagrama i Facebooka . Chętnie odpowiadam na wszystkie pytania na messangerze lub napisz: doracyprzyszlosci@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *