Miasto Przyszłości jest dla Ludzi!

W jakich miastach chcą żyć młodzi ludzie w marzeniach o swojej przyszłości? Jaki według nich powinien być obywatel, aby sprostał realiom miasta 2.0, w którym przyjdzie mu współpracować z potężną inteligencję kreowaną przez korporacyjne kolosy i nowe sieci społeczne? To tylko niektóre z zagadnień, o jakich dyskutowali uczestnicy pierwszej debaty Futuclubu.

futuclublogo

Futuclub – Klub Przyszłości to pionierski projekt (nagrodzony w ramach konkursu Miasto Przyszłości/Labolatorium Wrocław ESK2016), który wciąga do dyskusji przedstawicieli think tanków, takich jak Obserwatorium Społeczne, Instytut Północny czy Klub Jagielloński na równi z przedstawicielami pokolenia X, Y, Z.  Wspólnym mianownikiem jest wola tworzenia lepszej przyszłości.

Doradcy Przyszłości Futuclub

W ciągu dwóch miesięcy w Zespole Szkół Ekonomiczno- Administracyjnych im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu doszło do spotkań z przedstawicielami sektora przemysłu kosmicznego, najbardziej rozpoznawalnymi spikerami świata piłki nożnej oraz sportów walki, wydawcami gazet modowych, miejskich think tanków, założycielami klubów dobrego stylu, ekspertami komunikacji, a także twórcami pierwszych na świecie polskich agrobotów.

img_5421

W trakcie trwania projektu miała miejsce także niezwykła integracja przedstawicieli młodego pokolenia dzięki współpracy nad kompleksową rewitalizacją klubu szkolnego, w którą zaangażowała się solidarnie cała społeczność szkolna od Pani dyrektor, przez nauczycieli przedmiotowych, uczniów, po niezwykle uprzejme panie recepcjonistki. Pomogli w tym także freelancerzy i członkowie spółdzielni PANATO z Wrocławia.

debata-futuclub-zbiorcze

Uczniowie rozwijali przez kilka miesięcy umiejętność identyfikacji oraz komunikacji swoich mocnych stron oraz talentów. Owocem tej współpracy stała się jedyna w skali Wrocławia ogólnodostępna przestrzeń dla młodego pokolenia, w której mogą oni “zaparkować” swoje urządzenia mobilne w bezpiecznych schowkach i oddać się pracy w grupie oraz żywiołowej dyskusji ze swoimi rówieśnikami i autorytetami.

paneliści debaty Futuclub

Wśród najważniejszych wniosków z debaty pojawił się postulat, że musimy panować nad własną przeszłością, a mieszkaniec inteligentnego miasta jest przede wszystkim szczęśliwy kiedy wie, że miasto jest jego przestrzenią, na którą ma wpływ i wolny do niej dostęp. Konieczna staje się również umiejętność korzystania z nowych mediów społecznościowych dla osiągania wyznaczanych sobie celów.

_dsc0852

Przedstawiciele wszystkich pokoleń jednomyślnie zgodzili się co do tego, że człowiek powinien zachować swoją podmiotowość. W tym celu powinniśmy nauczyć się okazywać więcej empatii oraz umieć wejść w stan emocjonalny innego człowieka. Przede wszystkim ważna jest empatyczna komunikacja.

Obywatel miasta 2.0. będzie konfrontował się z różnymi problemami związanymi z dużym stopniem społecznej izolacji. Poza umiejętnością skutecznej komunikacji pomocne będą nowe technologie. Poziom naszej aktywności obywatelskiej może wzrosnąć dzięki aplikacjom łączącym ludzi, ale również wprowadzeniu “punktów informacyjnych” w sklepikach osiedlowych, w których w tradycyjny sposób przekazywane będą “nowoczesne plotki” ze świata i okolic przez sprzedawców. Władza powinna być zdecentralizowana, a celem technologii smart city powinno być zrealizowanie w pełni ludzkiego potencjału.

Teresa Podgórska

Jeszcze w trakcie trwania projektu Futuclub nawiązały z nami kontakt inne aktywne osoby z wrocławskich szkół, które zamierzają zachęcić do powstania kolejnych lokalizacji klubu w swoich szkołach. Zapis debaty został utrwalony w postaci filmów, które będą dostępne na naszej stronie: http://futuclub.pl, a także w postaci grafiki, która pojawi się wkrótce na ścianie klubu.

_dsc0830


W trakcie debaty został zaprezentowany film nakręcony w trakcie trwania projektu:

Dowiedz się więcej o komponencie na podstronie Kluby Przyszłości.

Odwiedź nas też koniecznie na Facebooku.

Pełny zapis debaty: DRIVE

Autorem zwycięskiego projektu oraz koordynatorem procesu powstawania FutuclubuDoradcy Przyszłości, przedsiębiorstwo społeczne Mateusza Jarosiewicza i Anity Siemińskiej wdrażające innowacyjny program pomiaru i rozwoju talentów “Szkoła Przyszłości”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *