“Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”

Future City Logo

Te słowa wypowiedział ojciec współczesnych metod zarządzania, Peter Drucker. Jak to jest, że mimo równie ciężkiej nauki i pracy niektórzy osiągają sukces zawodowy, a niektórzy lądują w niesatysfakcjonującej i słabo płatnej pracy?

Ci, którym zależy na tym, żeby odnieść sukces w szybko zmieniającej się rzeczywistości, muszą mieć zdolność do aktywnego kreowania swojej kariery. Potrzebna jest inspiracja, jaką daje kontakt z praktyką oraz wsparcie w poznaniu swoich mocnych stron dzięki fachowemu doradztwu zawodowemu i życiowemu. Na szczęście jest ono coraz skuteczniejsze dzięki nowym technologiom, m.in. Big data oraz dostępności doradców on-line oraz w social media.

Wiemy, że od wieków najlepszą metodą zdobywania kwalifikacji zawodowych, która wraca do łask w nowej odsłonie, jest uczenie się bezpośrednio od mistrza wybranego fachu. Młodych z pokolenia Y i Z pociągają zwłaszcza te miejsca pracy, w których mają bezpośredni kontakt ze swoimi przełożonymi, przez których są często na bieżąco doceniani i premiowani za swój wkład oraz mają możliwość szybkiego awansu na odpowiedzialne stanowiska. Pracodawcy coraz bardziej szukają u pracowników cech takich jak przedsiębiorczość, zaangażowanie, zdolność używania cyfrowych mediów do komunikacji oraz umiejętność pracy w zespole. Uczniowie dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych wkrótce będą zdobywali te umiejętności w trakcie udziału w nowej grze miejskiej “Future City”, która ma sprawić, by przejście z edukacji do  wymarzonej pracy odbywało się w sposób płynny i bezpośredni.

W trakcie jej trwania uczniowie będą wspierać lokalne społeczności,  zdobywać nagrody i odznaki specjalistów. Rozpoczęcie projektu odbędzie się 5 lutego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. Marii Dąbrowskiej od konferencji na temat zawodów przyszłości. Projekt przez trzy miesiące wspierać będą mentorzy i właściciele firm z prestiżowej listy 30 Kreatywnych Wrocławia przy współpracy z Doradcami Przyszłości. Weźmie w nim udział m.in. Michał Koziołek – twórca samochodu Nowa Warszawa, Paweł Lipko – właściciel studia animacyjnego Action Heroes, Paweł Przewoźny – producent filmu “Historia Solidarności Walczącej” i raper (Under). W zdobywaniu umiejętności informatycznych towarzyszyć będą także mentorzy z “Ligii Niezwykłych Umysłów” kształcącej certyfikowanych programistów w już ponad 100 szkołach. Ponadto warsztaty dla młodzieży poprowadzą specjaliści od innowacji z Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu „DĄBIE”, a w arkana działania organizacji pozarządowych i ich potrzeb wprowadzą nas przedstawiciele “Fundacji na rzecz studiów Europejskich”, którzy stworzyli strategię współpracy sektora NGO z miastem.

Uczniowie będą pokonywać nowe wyzwania i walczyć o najwyższą rangę w 3 ścieżkach rozwoju w grze:

  • “Człowieka Nowego Renesansu” na ścieżce multimedialnej,
  • “Neuromantica” na ścieżce informatycznej
  • “Szefa Wszystkich Szefów” na ścieżce zarządzającej.

Działanie odbywa się przy wsparciu Smart City Wrocław, Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, Narodowego Forum Doradztwa Kariery, Ministerstwa Rozwoju oraz Funduszu Społecznego Unii Europejskiej w ramach Inkubatora innowacji społecznych “Czas na staż”.

Wierzymy, że dzięki młodym ludziom Wrocław stanie się w najbliższych latach miastem kreatywnym i innowacyjnym, dzięki temu będzie mieć inspirujący aktywny wpływ na swoje najbliższe otoczenie, Polskę i Świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *