Start i przebieg projektu Future City

Jak zaczać zmieniać miasto? Mocny start projektu „Future City” we Wrocławiu

Na pytanie o to jak jako Doradcy Przyszłosci chcielibyśmy zmieniać świat odpowiedzielibyśmy, że w taki sposób, żeby młodzi ludzie mogli w pełni wykorzystywać swoją młodzieńczą kreatywność do rozwoju. Na codzień mamy do czynienia z wyjątkowymi i utalentowanymi osobami. Staramy się pomagać im w zrozumieniu samego siebie. Następnie chcemy przekuwać tą wiedzę na pomysł na pełną sukcesów karierę.

Na konferencję o przemysłach kreatywnych* zaprosiliśmy szkoły licealne i technika z całego Wrocławia. W samym spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób wypełniając po brzegi salę naszego Futuclubu. Pojawili się zarówno nauczyciele, doradcy zawodowi, dyrekcja jak i reprezentacja uczniów z wielu wrocławskich szkół.  Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele organizacji biznesowych, Urzędu Miasta Wrocław oraz Centrum Kształcenia Praktycznego we Wrocławiu. 

Motywem przewodnim naszego projektu jest wcielenie się wszystkich jego uczestników w „Kreatywną Konspirację”, która ma na nowo wzniecić kreatywność we Wrocławiu. Informacja o niej znalazła się już w zapowiedzi do projektu Future City.

Z takim listem zostali zapoznani wszyscy uczestnicy konferencji
Wezwanie do działania

Prawie połowa młodych, którzy dowiedzieli się o projekcie, wzięła udział w grze rekrutacyjnej „Kreatywna Konspiracja”. Na początku otrzymali notesy z zapisanym tajnym kodem do aplikacji „Badge Wallet”, w której mieli do rozwiązania ponad 10 zadań testujących zaangażowanie, umiejętność pracy zdalnej oraz kreatywność. Zdobyli ich łącznie ponad 270! Ten wynik oraz niezwykłe zaangażowanie zaproszonych uczestników przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Model „GRY” okazał się skutecznym sposobem,  jeśli chodzi o zaangażowanie „Millenialsów” do wykonania działań projektowych.

Początkowa rywalizacja w zdobywaniu wszystkich odznak rekruta przerodziła się w regularną pracę na rzecz rozwiązania problemów mieszkańców Wrocławia przekazywanych do Gry przez „Serwer” czyli  nas: organizatorów zajmujących się koordynowaniem kwestii technicznych, współpracą z partnerami, czy przydzielaniem przygotowanych zadań.


By podołać wyzwaniom projektowym, uczniowie rozpoczęli cykl cotygodniowych spotkań z mentorami i szkoleniowcami z firm kreatywnych i NGO. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy m.in. takie firmy i organizacje jak: Smart City Wrocław, Biuro Rewitalizacji, Koziołek Design, Instytut Północny, FEPS, Centrum Przedsiębiorczości Dąbie, Coworking Rebel Campus.

Lista partnerów

Ścieżka szkoleniowa dla Kreatywnych Konspiratorów

Zaczęliśmy od integracji w Hotelu Puro, na której uczyliśmy się  jak porozumieć się bez słów 😉

Następnie odwiedziliśmy biuro projektowe Michała Koziołka, by porozmawiać o logotypach zespołów i koszulkach.

Kolejne warsztaty dotyczyły pracy organizacji pozarządowej i poprowadził je Tadeusz Mincer z fundacji FEPS.

Jednym z pierwszych szkoleń było szkolenie z zarządzania organizacją pozarządową organizowane przez FEPS

 

Następnie mieliśmy warsztat z naszą stażystką Aleksandrą dotyczący komunikacji i pracy zespołowej. Dziękujemy Centrum Kultury Barbara!

Nasi hackerzy w międzyczasie zdobywają wysokie odznaczenia w platformie „Liga Niezwykłych Umysłów” użyczonej przez fundację Wojciecha Majerana na potrzeby naszego projektu.

Na ostatnim szkoleniu poznaliśmy sekrety rekrutacji w branży kreatywnej. Praktyczne warsztaty poprowadziły dla nas profesjonalne rekruterki z inicjatywy „The Hidden Heroes” pracujące na codzień w dziale HR firmy programistycznej Siili Solutions.

Kim są młodzi Wrocławscy kreatywni? 

W wyniku przeprowadzonej w formie gry rekrutacji zaprosiliśmy na pokład 22 ambitne osoby. Połowa uczęszcza do liceum ogólnokształcącego między innymi I LO im.Inki VIII, X i XVI „Liceum Kreatywności”, a druga połowa uczy się w technikum m.in. XV i ZSEA. Najwięcej uczniów jest zainteresowanych jest tworzeniem nowych mediów – oni zostali mianowani Media Hipsterami, nieco mniej w zakresie zarządzania projektami – Big Bossi i tworzenia oprogramowania oraz zaplecza informatycznego dla projektów – to już nasi Hakerzy.

Na drugim etapie powstało 7 drużyn. Każda stworzyła dla siebie identyfikację graficzną. Przykładowe loga drużyn prezentują się następująco:

Zespoły przygotowały również w ramach jednego z zadań swoje zbiorowe CV:

CV drużyny „Pionierzy Przyszłości”

Wszyscy ponadto założyli konto w serwisie: http://about.me  i stworzyło opis swoich umiejętności w języku angielskim. Na tym jednak nie poprzestali. W międzyczasie pojawiło się kilka ciekawych inicjatyw. Część osób z projektu postanowiła równolegle rozwinąć swoje blogi i fanpage. Zdobyły one już łącznie kilkuset fanów, z czego wniosek nasuwa się taki, że czasem potrzeba tylko lekkiej inspiracji i uczestnictwa w jakiejś większej sprawie, by potem już rozwijać się kierunkowo w obszarze swoich zainteresowań.

Komu potrzebna jest pomoc zdolnej wrocławskiej młodzieży? 

Wbrew pozorom nalezienie firm, które chciałyby skorzystać z kreatywnej pomocy naszych zespołów nie było takie proste! Wiele organizacji działających na terenie Przedmieścia Oławskiego nie zdecydowało się pomóc nam w dotarciu do mieszkańców z informacją o naszym projekcie. Na szczęście do wyjątków należy biuro Wrocławskiej Rewitalizacji oraz fanpage Mam Kwadrat na Trójkącie . Cennych wskazówek w kontekście poszukiwania partnerów udzieliły nam także  nasze niezawodne  nauczycielki z ZSEA. Wskazały nam one kilka firm, z którymi ostatecznie nawiązaliśmy współpracę. Jedną z nich jest pionierskie miejsce warsztatów kulinarnych “Przepis”, kolejnym zakład produkujący lody naturalne “Krasnolód”, a trzecią firma Pana Henryka zajmująca się szkoleniami zawodowymi. Takie zacne grono partnerów przypadło nam do gustu, ponieważ zawiera mocny komponent integracyjny jakim jest jedzenie, coś chwytliwego i atrakcyjnego w trakcie wiosny – tj. lody, przysmaki z różnych stron świata oraz komponent społeczny, czyli praca nad aktywizacją zawodową grup defaworyzowanych. Połączone  6 – osobowe zespoły wkrótce spotkają się z ich właścicielami a następnie opracowują aktualnie plan efektywnej promocji ich przedsięzięć.

Jakie mamy owoce naszej kreatywności?

Nakręcono i poddano do obróbki 5 filmików, stworzono 6 logotypów oraz 4 grupowe CV. Zaprojektowano 7 różnych koszulek, kubków, czapeczek i smyczy. Wzięliśmy udział w konkursie talentów w I LO jako sponsor. Patronowaliśmy 3 artykułom we „Wrocławskich Podróżach Kulinarnych”. Nasze wideo obejrzało łącznie 20.000 osób. Jest się czym pochwalić 🙂 

Na progu dorosłości – wsparcie w diagnozie skłonności zawodowych

 

Karty Postaci zamiast wizytówki w Future City

 

Jako eksperci diagnozy skłonności zawodowych wiemy, że czas nauki w szkole średniej jest kluczowy dla kształtowania się tożsamości młodych osób. Dlatego każdy z uczniów może się z nami umówić 1:1 i porozmawiać o swojej życiowej i zawodowej przyszłości . Już połowa uczestników ma za sobą takie konsultacje. W rezultacie nazwali swoje pragnienia, nauczyli się myśleć rozwojowo, poznali swoje skłonności zawodowe i postawili przed sobą precyzyjne cele na drodze do swoich marzeń. Wiedzą, co muszą zmienić i nad czym pracować – jeśli tylko zechcą. I choć pytanie „kim jestem” jest nieśmiertelne, to Ci, którzy zadadzą je sobie na progu tak ważnego okresu rozwojowego, jakim jest dojrzewanie umysłowe, mają łatwiejszy start w dorosłość 🙂

 

Gdzie nie ma miejsca na wgląd w siebie, pytania o siebie i swoje miejsce w świecie, gdzie emocje zdominowały umysłowy obraz siebie, albo dążenie do wiedzy przytłumiło marzenia – tam pojawia się czysto ekonomiczny pomysł na siebie, słuchanie głosu osób, które w najlepszym wypadku dobrze nam życzą albo po prostu mętlik w głowie i niemoc podjęcia decyzji co do dalszych planów kształcenia czy pracy. Dlatego w ramach projektu prowadzimy rozwojowe rozmowy z uczestnikami projektu, których celem jest nabranie dystansu do siebie i odczucie swoich pragnień.

Przyszłość Miasta Przyszłości

Przez najbliższy miesiąc zamierzamy intensywnie wzniecać kreatywność wśród mieszkańców Wrocławia, a zwłaszcza Trójkąta Cudów (tak niektórzy nazywają dzielnicę, w której działamy). Sprzyjać temu będzie słoneczna pogoda oraz nasz nieprzerwany, wiosenny zapał. Przed nami spotkania z właścicielami firm oraz mentorami, które dźwigną naszą kreatywną konspirację na nowe poziomy profesjonalizmu.

Naszym głównym zamiarem jest:

  1. Stworzenie mapy przyszłości Przedmieścia Oławskiego,
  2. Założenie regularnej telewizji internetowej Future City,
  3. Uruchomienie futurystycznego projektu związanego z wirtualną rzeczywistością i dronami
  4. Gra aktywizująca mieszkańców Przedmieścia do ruchu na świeżym powietrzu.

Nagrody

Uczestnicy projektu Future City kolekcjonują godziny, które są niezwykle innowacyjną walutą. Dzięki nim wiemy jak rozkłada się zaangażowanie zespołów i możemy odpowiednio premiować aktywnych członków naszej społeczności. Pierwsze nagrody to koszulki naszej społeczności Future City, powerbanki i słuchawki, które ułatwiają współpracę z resztą zespołu. Część nagród pochodzi od naszych sponsorów, np.: pakiety edukacyjne programowania, koszulki z markami polskich samochodów od „Koziołek Design” czy warsztaty z pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej od „The Hidden Heroes”.

Zapraszamy do naszego sklepu z gadżetami: http://future.ideashirt.pl

Nie dalibyśmy rady się rozwijać bez życzliwego wsparcia naszych partnerów.

Nowe Projekty

Rekrutacja do Future City TV

Poszukujemy obecnie osób, które pragną zaangażować się w tworzenie nowej młodzieżowej telewizji o mieście. Okazuje się, że potrzebujemy medialnej twarzy do relacjonowania  ważnych i aktualnych dla nas spraw. Pierwszy filmik, który obejrzało w ciągu 24h ponad 10.000 osób, ukazał nam skuteczność tej formy komunikacji z mieszkańcami Wrocławia. Dotychczasowe media są trudno dostępne i skupione na sprawach rzadko skierowanych bezpośrednio do ludzi młodych. Jednak najlepszą telewizję dla młodzieży kreatywnej może wykonać ona sama. Więcej informacji o powyższym projekcie wkrótce! 

Wspólnie z Mateuszem Jerzmańskim nagraliśmy krótki klip, który ułatwił mieszkańcom obsługę nowego systemu kasowników. 

Do zobaczenia w Future City!

Fabularna gra miejska Future City pozwoli uczestnikom z wrocławskich techników i liceów zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Będą oni doskonalić swoje umiejętności i przechodzić do coraz wyższych poziomów gry otrzymując za wykonane zadania wirtualną walutę wymienialną na nagrody oraz odznaki poświadczające ich rozwój.

Uczniowie mogą zgłaszać swój udział w rekrutacji do projektu pisząc na adres:
doradcyprzyszlosci@gmail.com lub wykonując zadanie dostępne pod kodem: 8888 w aplikacji “Badge Wallet” dostępnej za darmo do pobrania w Play Market i App Store.

Grupa na facebooku:
https://www.facebook.com/groups/53222…
Strona:

Start

Kanał rozmów na żywo Discord: https://discord.gg/uxXqt

Pełny zapis konferencji:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *